TWARZ

Zapalenie Górnych Dróg Oddechowych Chrypa.com - kompendium wiedzy

Zapalenie Górnych Dróg Oddechowych  Chrypa.com - kompendium wiedzy

zapalenie górnych dróg oddechowych

zapalenie górnych dróg oddechowych

Zawodowe choroby głosu, cz. IIPublished 19 czerwca 2013 By redaktor

Osoby pracujące głosem powinny dbać o jego higienę.

Pierwszymi objawami, świadczącymi o zawodowych problemach z głosem, mogą być nawykowe chrząknie, zmatowienie głosu, skrócenie czasu fonacji, zmniejszenie skali głosu, częsta chrypka z bezgłosem oraz czasowe zaniki głosu. W takich sytuacjach warto skontaktować się z laryngologiem lub foniatrą i zacząć leczenie. Jeżeli objawy zostaną zbagatelizowane, mogą doprowadzić do poważnych chorób, a w efekcie do całkowitego zaniku normalnego głosu.

Na początku problemów z głosem wszystkie objawy mają charakter czasowy, a po ich ustąpieniu głos wraca do normalnej sprawności. Jednak po kilku lub kilkunastu takich nawrotach może dojść do nieodwracalnych zmian. Najczęściej dochodzi do naciągnięcia strun głosowych, przez co nie następuje dokładne zamknięcie krtani. W efekcie tego wszystkiego głos jest zniekształcony lub całkowicie zanika. Najczęściej występującymi problemami zawodowymi głosu są guzki śpiewacze, wtórne zmiany przerostowe fałdów grzbietowych oraz niedowład strun głosowych.

Pierwsza z wymienionych chorób – guzki śpiewacze – to niewielkie otwory, które znajdują się mniej więcej na 1/3 wysokości strun głosowych. Guzki mają postać odcisków na strunach. Główną przyczyną ich powstawania są nadmierne przeciążenie głosu oraz zbyt wysoka jego częstotliwość. Z powodu guzków nie dochodzi do całkowitego domknięcia się fałd głosowych. Głos staje się zachrypnięty, obniżony, drżący. Po dłuższym mówieniu pojawia się uciążliwa chrypka. Na początku rozwoju choroby guzki są miękkie i zanikają, kiedy ograniczamy mówienie. Zbagatelizowanie lekkiej postaci choroby doprowadza do cięższych zmian, tzw. guzków twardych, które można usunąć tylko operacyjnie.

Posted in Chrypa, leczenie Tagged Chrypa, emisja głosu, zapalenie górnych dróg oddechowych, zawodowe choroby głosu

Co może być przyczyną chrypki?Published 25 lipca 2011 By admin

Popularna „chrypa” to po prostu pewnego rodzaju podrażnienie krtani lub objaw innej choroby krtani. Każdy z nas z pewnością wie co to jest chrypa, bo każdy czasami ją ma, zwłaszcza wtedy, gdy wystawimy nasze gardło na działanie szkodliwych warunków. Dokładnie rzecz ujmując występuje ona gdy struny głosowe nie mogą się stykać w odpowiedni sposób lub też następuje nieprawidłowe wyginanie się. Przyczynami chrypy może być wiele czynników, które występują w środowisku, w którym przebywamy i nie sposób się od nich uchronić (można jedynie próbować chronić samo gardło). Chrypa zwykle wiąże się z inną chorobą, której powikłania mogą prowadzić do poważnego zaburzenia naszego zdrowia. Chrypa najczęściej występuje przy ostrym zapaleniu gardła – jest to najczęstsza przyczyna występowania tej przypadłości. Równie często występuje ona np. u nauczycieli bądź innych osób pracujących za pomocą głosu. Inne czynniki mogące mieć wpływ na powstawanie chrypki to też przebywanie w pomieszczeniach zadymionych dymem tytoniowym czy też zapalenie krtani. Chrypa jest również późnym objawem zaawansowanych chorób nowotworowych płuc, przełyku, krtani lub gardła ale również i niedoczynności tarczycy.

Może również towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych jednakże jeśli ma infekcja ma łagodny przebieg nie potrzeba przyjmować szczególnych środków na samą chrypkę. Leczenie chrypy ma jednak zasadność go ma ona ostry przebieg, nie możemy używać głosu lub też jest ona objawem innej choroby (gdy nie potrafimy jej powiązać z infekcją dróg oddechowych).

Posted in Chrypa, Gardło, Krtań Tagged choroby dróg oddechowych, Chrypa, gardła, infekcja, wirus, zapalenie górnych dróg oddechowych

(c)Copyrighted Chrypa.com – kompendium wiedzy, All Rights ReservedDownload from Medicine Wordpress themes Osteoporosis