TWARZ

BABS - mechaniczne siodło do hipoterapii

BABS - mechaniczne siodło do hipoterapii

Naukowcy z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego we współpracy z pracownikami londyńskiego Uniwersytetu im. Brunela skonstruowali mechaniczne siodło, które ma zastąpić konie w hipoterapii dzieci z porażeniem mózgowym.

Dziecięce porażenie mózgowe jest powodowane przez niedotlenienie płodu, urazy okołoporodowe lub nieprawidłowy przebieg okresu poporodowego.

Porażenie mózgowe daje zespół objawów w postaci niedowładów i porażeń nerwów, stanów drgawkowych, upośledzenia rozwoju umysłowego, zaburzeń pracy zmysłów i zachowania.

Hipoterapia to metoda leczenia za pomocą jazdy konnej. Ponieważ ruchy grzbietu konia i ruchy miednicy człowieka podczas chodu są podobne, jazda konna pobudza ruchy występujące podczas normalnego chodzenia.

W czasie jazdy pracują wszystkie mięśnie, co stymuluje kontrolę utrzymania równowagi. Hipoterapia zmniejsza też napięcie mięśni i rozwija symetrię ruchów.

Cena hipoterapii prowadzonej metodą tradycyjną jest wysoka ze względu na koszty utrzymania konia i konieczność zaangażowania dużej liczby osób. Siodło skonstruowane przez pracowników Instytutu Biomechaniki AWF i Instytutu Bioinżynierii Uniwersytetu Brunela daje szansę na tańszą rehabilitację, która pomogłaby większej liczbie dzieci.

Urządzenie naśladuje ruchy konia w stępie. Pozwoli uzupełniać rehabilitację z żywym koniem. Szczególnie zalecane jest w leczeniu porażeń wiążących się z problemami w motoryce.

Obecnie siodło jest wykorzystywane prawie wyłącznie do celów naukowych. Badania nad nim prowadzone są we Wrocławiu przez Alicję Dziubę pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Bobera.

Jedynym ośrodkiem, w którym siodło jest wykorzystywane w terapii, jest Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Mikoszowie. Planowane jest rozpoczęcie produkcji siodeł na szerszą skalę. Pierwsze egzemplarze będą dostępne pod koniec tego roku.

Oddziaływanie siodła ogranicza się tylko do ruchu. Nie zastępuje bezpośredniego kontaktu z żywym koniem, jego dotykiem, zapachem, które także pozytywnie oddziałują na zdrowie dzieci.